...aby usprawnić działanie strony i dla celów statystycznych. Zawsze możesz zmienić ustawienia ciasteczek, wyrazić na nie zgodę lub ją cofnąć.
Coraz mocniejsze słońce - krem z filtrem, ale jakim?
Związane jest to z zakresami wyróżnionymi w spektrum promieniowania słonecznego. Składa się ono z pasma światła widzialnego, promieniowania UV oraz podczerwieni. W dużym uproszczeniu, dzięki światłu widzialnemu mamy dzień. Pozostałe dwa pasma promieniowania dawkowane w nadmiarze, mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Promienie słoneczne docierają do nas przez skórę. Szczególnie groźny jest ultrafiolet.
Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym?
Dermatolodzy zalecają, aby unikać opalania się w przedziale czasowym między 11 a 16 godziną. Jeśli w tych godzinach wybierzemy się na spacer lub przejażdżkę rowerem, koniecznie powinniśmy użyć odpowiednich kosmetyków. Obowiązkowo nakładamy na twarz krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF. Oczywiście nie zapominamy o innych odkrytych partiach ciała.
Co oznacza i jak dobrać filtr SPF?
SPF oznacza stopień ochrony wyłącznie przed promieniami UVB, odpowiedzialnymi za powstawanie rumienia i poparzeń.
Wskazuje on, jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu kremu. Tak aby nie doszło do oparzenia słonecznego. A dokładnie – ile razy dłużej można skórę chronioną danym preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną. Oczywiście bez ryzyka wywołania reakcji rumieniowej.
Co to oznacza w praktyce? Jeżeli rumień pojawia się bez aplikacji kremu ochronnego po 20 minutach, to po zastosowaniu filtra z SPF 10 czas ten wydłuży się do 10 x 20 minut. A więc rumień pojawi się po ponad 3 godzinach przebywania na słońcu. Nie oznacza to jednak, że można bezpiecznie tak długo wystawiać skórę na słońce.
Bardzo wysoka ochrona to krem z filtrem SPF50+
Co to oznacza wysoka ochrona - czyli aplikujemy krem z filtrem SPF 50+
Krem z SPF 15 filtruje ok. 93% promieni UVB, SPF 30 – ok. 97%, a SPF 50 – 98%. Nie ma natomiast czegoś takiego jak bloker słońca – żaden kosmetyk nie zatrzymuje w 100% promieniowania UVB. Dlatego nawet gdy stosujesz najwyższą ochronę, ciągle możesz się poparzyć. Najważniejsze jest ile nakłada się kremu. Oraz jak często to powtarza się ten zabieg. Najlepiej żeby to był filtr mineralny a nie chemiczny.
Co to znaczy że krem jest z filtr mineralny i dlaczego jest lepszy?
Krem z chemicznym filtr przeciwsłoneczny zawiera chemikalia (takie jak awobenzon). Filtr przeciwsłoneczny mineralny zawiera naturalne związki lub składniki (takie jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku).
Filtr chemiczny pochłania promienie UV i zamienia je w ciepło przed uwolnieniem go ze skóry. Mineralny filtr przeciwsłoneczny pozostaje na powierzchni i tworzy fizyczną barierę na skórze, która odbija promienie słoneczne.
Filtry mineralne blokują dostęp promieni słonecznych. Jednak nie blokują jej i pozwalają jej oddychać. Nie zaburzają w skórze płaszcza hydrolipidowego. Odwrotnie jest przy filtrach chemicznych.
Takie informacje znajdziemy w składzie kremów. Powinna tam być także informacja o certyfikacie np. że jest to kosmetyk wegański. Krem na twarz powinien mieć filtr PSF 50. Zwłaszcza teraz kiedy jeszcze wiosenne słońce jest już bardzo silne.
Zalety i wady filtrów mineralnych w kremach ochronnych przeciwsłonecznych
Zalety
- Sprawdza się u osób o cerze wrażliwej, ponieważ nie podrażnia skóry
- Nawilża
- Chroni skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
- Nie trzeba czekać, aż zacznie działać - można wyjść na zewnątrz natychmiast po aplikacji
- Polecany dla osób z trądzikiem różowatym i zaczerwienieniami
- Zazwyczaj nie zatyka porów i dlatego jest idealny dla skóry ze skłonnościami do niedoskonałości
- W porównaniu z chemicznym filtrem przeciwsłonecznym, filtr mineralny ma dłuższy okres trwałości
Wady
- Jest tłusty - i to jest zła wiadomość dla osób o tłustej i mieszanej skórze
- Fizyczne filtry przeciwsłoneczne są zwykle ciężkie i mogą sprawić, że skóra będzie się bardziej świecić
- Zarówno tlenek cynku, jak i dwutlenek tytanu wymagają dłuższego czasu, aby wtopić się w skórę
- Bieli skórę - niektóre formuły mogą pozostawiać białą warstwę na skórze, co będzie szczególnie widoczne u osób o ciemniejszym kolorze skóry
- Gorzej sprawdza się pod makijaż
- Filtry mineralne doskonale chronią przed promieniowaniem UVB, ale ich wadą jest zdecydowanie słabsza ochrona przed promieniowaniem UVA.
Jak dobrać krem z filtrem przeciwsłonecznym?
Kremy, a także inne kosmetyki przeciwsłoneczne różnią się od siebie nie tylko wartością wskaźnika. Także składem oraz dodatkowymi właściwościami. Wybór odpowiedniego preparatu może nastręczyć sporo trudności. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, z pełną odpowiedzialnością możemy polecić kosmetyki oferowane w naszym salonie.
Wybór kremu z filtrem pod makijaż nie jest łatwy. Konwencjonalne produkty tego rodzaju mają tłustą, gęstą konsystencję, która nie sprzyja utrzymywaniu się kosmetyków kolorowych. Dobry krem pod makijaż powinien nie tylko chronić skórę. Jednocześnie nie narażać na szwank starannie wykonanego makijażu.
- Kremy z filtrami do twarzy powinny mieć działanie delikatnie matujące. Krem z matowym wykończeniem lepiej utrzyma się na twarzy i będzie stanowił całkiem dobrą bazę pod makijaż.
- Najważniejsze by krem pod makijaż miał lekką konsystencję. Dzięki temu, nie będzie brzydko rolować się pod podkładem.
- Ponadto krem z filtrem SPF powinien być dopasowany do potrzeb skóry. Prócz filtrów muszą znaleźć się w nim składniki, które ułatwią zwalczanie niedoskonałości.
Kilka mitów na temat kremów z filtrem
1. Wysoki SPF blokuje syntezę witaminy D
Nieprawda. Nie ma dowodów na to, że stosowanie kremów ochronnych zmniejsza syntezę witaminy D w skórze. Jej niedobory są związane ze stylem życia i jakością jedzenia. Niedobory witaminy D obserwowane są nawet u mieszkańców ciepłych krajów, którzy nie stosują wysokich filtrów.
2. Najwyższy SPF blokuje słońce
Nie, nie ma czegoś takiego, jak już wspomniano. Nie dawały takiej ochrony nawet produkowane kiedyś blokery kremy SPF 100. Tak naprawdę ich ochrona była niewiele wyższa niż SPF 50.
3. SPF 30 daje dwa razy wyższą ochronę niż SPF 15
Nieprawda. Filtr SPF 15 blokuje 94%, a SPF 30 – ok. 97%. Pamiętajmy, że promienie słoneczne to nie tylko ryzyko poparzeń i czerniaka. Także przyspieszonego starzenia się skóry!
4. Nie potrzebujemy kremu z filtrem SPF w pochmurny dzień
I tak, i nie. Chmury filtrują promienie UVB odpowiedzialne za rumień i oparzenia. Są jednak „niewidzialne” dla promieniowania UVA. Jest ono główną przyczyną szybkiego starzenia się skóry.
5. Ciemna skóra nie potrzebuje ochrony SPF
Melanina stanowi naturalną ochronę przed słońcem. Osoby ciemnoskóre nie muszą więc stosować filtrów, aby uniknąć oparzeń słonecznych. Powinny jednak po nie sięgać, jeśli chcą uchronić skórę przed innymi niekorzystnymi zmianami. Takimi jak: fotostarzenie, stres oksydacyjny, nowotwory in przebarwienia.
6. Filtry SPF mogą być toksyczne
W kremach do opalania stosuje się filtry chemiczne i mineralne. O nich pisaliśmy wcześniej. Te najbardziej popularne, takie jak dwutlenek tytanu, są przebadane i bezpieczne. Dlatego wybierając kremy do opalania, sięgaj po produkty renomowanych marek dermokosmetycznych, które stosują nietoksyczne filtry.
Opublikowano 30 maj 2022.